Nawigacja

SZKOŁA BEZ PRZEMOCY. Ważne informacje dla rodziców Dla dzieci

Bezpieczny Internet. Szkoła bez przemocy.

         

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci. 

  1. Włączaj komputer tylko wtedy, gdy ktoś dorosły jest w domu.
  2. Nie ufaj osobie poznanej przez Internet. Nigdy nie możesz być pewien, kim ona naprawdę jest. Mówi, że ma 8 lat, ale może mieć 40!
  3. Nie spotykaj się z osobami poznanymi przez Internet!
  4. Gdy coś Cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor i powiedz o tym dorosłemu.
  5. Nie zdradzaj nikomu swojego imienia ani adresu! Nie mów też, ile masz lat i do jakiej szkoły chodzisz. Nie podawaj numeru telefonu.
  6. Wymyśl sobie jakiś fajny nick, czyli internetowy pseudonim. Nie podawaj w nim daty urodzenia ani wieku, np. karolina1993 czy jacek14 – lepiej, żeby nikt obcy nie        wiedział ile masz lat. Wykorzystaj imię bohatera ulubionego filmu lub słowo z piosenki. Użyj swojej fantazji. Na pewno wymyślisz coś ciekawego!
  7. Używaj komunikatorów tylko do kontaktów ze znajomymi, o których wiedzą Twoi rodzice. Z komunikatorów i czatów korzystają też osoby o złych zamiarach i trzeba być bardzo ostrożnym. Ustaw komunikator tak, żeby nikt spoza listy kontaktów nie mógł Cię zaczepiać.
  8. Pomyśl kilka razy, zanim wyślesz wiadomość, e-mail czy smsa. Kiedy klikniesz „wyślij”, nie można już tego cofnąć
  9. Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że w Internecie obowiązuje zasada nieużywania brzydkich słów. Traktuj innych tak, jak byś chciał, żeby Ciebie traktowano.
  10.  Długie korzystanie z komputera szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów, np. w szkole. Nie zapominaj o sporcie i innych rozrywkach, nie związanych z komputerami i Internetem.

 

   

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów

elektronicznych w ZSP w Jeziorkach.

  1.  Infrastruktura sieciowa placówki umożliwia dostęp do internetu, zarówno personelowi, jak i dzieciom, w czasie zajęć i poza nimi.
  2.  Sieć jest monitorowana, tak, aby możliwe było zidentyfikowanie sprawców ewentualnych nadużyć.
  3. Rozwiązania organizacyjne na poziomie placówki bazują na aktualnych standardach bezpieczeństwa.
  4.  Wyznaczona jest osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo sieci w instytucji. Do obowiązków tej osoby należą:
  1.  Zabezpieczenie sieci internetowej placówki przed niebezpiecznymi treściami poprzez instalację i aktualizację odpowiedniego, nowoczesne oprogramowania.
  2. Aktualizowanie oprogramowania w miarę potrzeb, przynajmniej raz w miesiącu.
  3. Przynajmniej raz w miesiącu sprawdzanie, czy na komputerach ze swobodnym dostępem podłączonych do internetu nie znajdują się niebezpieczne treści. W przypadku znalezienia niebezpiecznych treści, wyznaczony pracownik stara się ustalić kto korzystał z komputera w czasie ich wprowadzenia. Informację o dziecku, które korzystało z komputera w czasie wprowadzenia niebezpiecznych treści, wyznaczony pracownik przekazuje kierownictwu, które aranżuje dla dziecka rozmowę z psychologiem lub pedagogiem na temat bezpieczeństwa w Internecie. Jeżeli w wyniku przeprowadzonej rozmowy psycholog/pedagog uzyska informacje, że dziecko jest krzywdzone, podejmuje działania opisane w procedurze interwencji.
  4. Istnieje regulamin korzystania z Internetu przez dzieci oraz procedura określająca działania, które należy podjąć w sytuacji znalezienia niebezpiecznych treści na komputerze.
  5. W przypadku dostępu realizowanego pod nadzorem pracownika placówki, ma on obowiązek informowania dzieci o zasadach bezpiecznego korzystania z internetu. Pracownik placówki czuwa także nad bezpieczeństwem korzystania z internetu przez dzieci podczas zajęć.
  6. W miarę możliwości osoba odpowiedzialna za internet przeprowadza z dziećmi cykliczne warsztaty dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu.
  7.  Placówka zapewnia stały dostęp do materiałów edukacyjnych, dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu, przy komputerach, z których możliwy jest swobodny dostęp do sieci.                                                                                                                                                         

10_ZASAD_DOTYCZĄCYCH_BEZPIECZNEGO_KORZYSTANIA_Z_INTERNETU_PRZEZ_DZIECI.doc

 

WAŻNE STRONY

http://www.szkolaclearwater.com/index.php?p=1_11_Strony-dla-Rodzic-w

http://www.qlturka.pl/

http://www.helpline.org.pl/

http://www.bezpiecznaszkola.com.pl./

 

http://www.dzieckowsieci.pl/

 

http://www.dzieckowsieci.pl/strona.php?p=7 – informacje dla rodziców

 

http://www.dzieckowsieci.pl/strona.php?p=6 – informacje dla dzieci

 

 

 

Umowa o bezpiecznym korzystaniu z Internetu (PDF, 331KB) wypracowana w trakcie kampanii Dziecko w Sieci umowa pomiędzy dzieckiem a rodzicami dotycząca zasad korzystania z Internetu. Zawarcie umowy i umieszczenie jej w widocznym miejscu obok komputera będzie przypominać dziecku o sposobach unikania  i radzenia sobie z zagrożeniami w Sieci. Wersja dla starszych dzieci.

 

 

Umowa o bezpiecznym korzystaniu z Internetu (2) (PDF, 359KB) alternatywna wersja zamieszczonej wyżej umowy, przeznaczona dla młodszych dzieci.

 

Ulotka informacyjna dot. cyberprzemocy dla rodziców (PDF, 276KB

 

 

informacyjna dot. zabezpieczania dowodów przemocy wobec dziecka w Internecie  (PDF, 182KB) - omawia podstawowe sposoby zabezpieczania dowodów (m.in. zrzuty ekranu, archiwizowanie wiadomości).

 

Plakat z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w Internecie (PDF, 654KB) do wydrukowania i powieszenia w widocznym miejscu przy komputerze