27.12.17 r. wieczorem na Rynku w Stęszewie odbyła się uroczystość upamiętniająca 99 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tegoroczne gminne obchody przygotowała nasza szkoła. W krótkim programie artystycznym 18 uczniów wspominało swoich pradziadków i prapradziadków, którzy byli uczestnikami Powstania Wielkopolskiego. Zaprezentowali fotografie tych skromnych bohaterów, dawnych mieszkańców okolicznych wiosek i miast.
Oto krewni powstańców: Michał Nowicki, Dominika Kalemba, Magdalena Kalemba, Karolina Kalemba, Natalia Łojek, Adam Stasinski, Jakub Matuszewski, Mateusz Szała, Bartosz Skrzypczak, Oliwia Michalak, Piotr Śron, Martyna Bendlewska, Karol Zemler, Aleksandra Rożek, Szymon Misiewicz, Marta Misiewicz, Maria Trojanek, Antonina Rokicka.
Uczniowie Adam Szymoniak i Zofia Rokicka odegrali krótką scenkę „ Przemówienie Ignacego Jana Paderewskiego z balkonu hotelu „Bazar” do mieszkańców Poznania w przeddzień wybuchu powstania”.
Całość prowadzili konferansjerzy: Mateusz Szaroleta i Krystian Luleczka. Na koniec zabrzmiała „ Marsylianka Wielkopolska”.
Uczniom i ich rodzicom należą się słowa podziękowania i uznania za wkład włożony w przygotowanie uroczystości.
Organizatorzy mają nadzieję, że pamięć o dzielnych Wielkopolanach przetrwa na terenie naszej gminy dzięki tym młodym ludziom.
https://drive.google.com/drive/folders/1mX1LVbXn8Tr3c3rAoKiGV2A6J1Y_N7Lx
20 grudnia 2017 r. uczniowie klas VI i VII wzięli udział w gali wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Komandorskich Orderu Odrodzenia Polski za bohaterską postawę w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej oraz Nagród Honorowych Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii”. Uroczystość zorganizował w kinie „Rialto” Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Była to dla naszych uczniów żywa lekcja historii. W skupieniu i ciszy przysłuchiwali się wystąpieniom gospodarzy i zaproszonych gości.
Tegoroczna gala połączona została z pokazem filmu dokumentalnego Anny Piasek-Bosackiej „Operacja Tannenberg”, który opowiadał o losach Wielkopolan w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Wielu z nich w ramach akcji „ Operacja Tannenberg” zostało w brutalny sposób zamordowanych przez Niemców. Zginęli wtedy m.in. profesor Stanisław Pawłowski – ostatni przedwojenny rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Mikołaj Kiedacz – wiceprezydent Miasta Poznania, Jan Grzankowski – burmistrz Skórcza, Leon Prauziński – malarz powstania wielkopolskiego i Cecylia Grubówna-Handkiewicz – nauczycielka spod Kłecka. Twórcy filmu dotarli do rodzin ofiar. Uczniowie z uwagą obejrzeli film. Poszerzył on ich wiedzę o tamtych złych czasach. Migawki z uroczystości.
W kinie "Rialto" Reżyser filmu "OperacjaTannenberg" Anna Piasek-Bosacka
Spotkanie w kinie "Rialto" poprzedził krótki spacer u;icami Poznania. Uczniowie zobaczyli gmachy Teatru Nowego im. TAdeusza Łomnickiego i Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Zamek Cesarski, Pomnik Katyński, kościół przy ul. Aleksandra Fredry.
Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu. Pomnik Katyński w Poznaniu.
Zamek Cesarski w Poznaniu. Teatr Wielki w Poznaniu.
Teatr Nowy w Poznaniu.
Uczniowie naszej szkoły brali udział w projekcie "Współczesne drogi do pamięci". Celem projektu było utworzenie strony internetowej. Nasza drużyna w składzie Ola Pawicka i Patrycja Buda zajęła drugie miejsce w konkursie. Opiekunem drużyny była p. Magdalena Trojanek .Efektem pracy zespołu jest strona http://www.u589gi.webwavecms.com/
Wycieczka do Warszawy była dla mnie i Patrycji wspaniałą nagrodą za udział w konkursie „Współczesne drogi do pamięci”. Pojechałyśmy do stolicy pod opieką pani Grażyny Sielickiej. W autokarze spotkałyśmy kolegów z sześciu podpoznańskich szkół podstawowych.
Wyjazd do Warszawy rozpoczął się 29.11.2017r. o 6:30 na rynku w Stęszewie. Podróż trwała ok. 5 godzin, z dwiema przerwami na odpoczynek. Wprawdzie całą wycieczkę towarzyszył nam śnieg i deszcz, ale i tak bardzo się cieszyłyśmy z tej przygody. Około 13:00 naszym oczom ukazała się Warszawa. Pierwszym punktem programu było obejrzenie z zewnątrz Belwederu - siedziby Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Zachwycił nas piękny pałac z ogromnym dziedzińcem, na którym stoi pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. Idąc dalej Krakowskim Przedmieściem doszliśmy do Placu Zamkowego. Podziwialiśmy słynną Kolumnę Zygmunta i Zamek Królewski. Zmęczeni zatrzymaliśmy się na obiad w barze „Warszawa”. Ostatnim punktem programu tego dnia było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Oglądanie ekspozycji trwało 3 godziny. W mojej pamięci pozostanie na zawsze film 3D pt: „ Miasto ruin” i ręcznie pisane listy warszawskich powstańców do bliskich, a także biało- czerwone opaski, dziecięce zabawki oraz ubrania z czasów okupacji . Zmęczeni i pełni wrażeń pierwszy dzień zakończyliśmy zabawą integracyjną w hotelu „ Atos”, gdzie zaplanowano nocleg.
Następnego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy zwiedzać Stadion Narodowy. Miła pani przewodnik opowiedziała nam różne ciekawostki dotyczące stadionu i oprowadziła nas trasą "Poczuj się jak VIP". Zobaczyliśmy trybuny, boisko, poza tym szatnie naszej reprezentacji, a w nich oryginalne koszulki, w których nasi piłkarze rozgrywali mecze. Siedzieliśmy w specjalnych pomieszczeniach przeznaczonych tylko do Vipów. W drodze do centrum stolicy z okien autobusu podziwialiśmy pomnik warszawskiej Nike oraz Łazienki zimowej scenerii. Na koniec czekały nas jeszcze zakupy w Złotych Tarasach. Pani dała nam godzinę wolnego czasu. Spędziliśmy te chwile, pijąc gorącą czekoladę w przytulnej kawiarni. Pobyt w Warszawie zakończył się obiadem i pamiątkowym zdjęciem pod Pałacem Kultury.
Warto było wziąć udział w konkursie, poświęcić wolny czas na gromadzenie materiałów, pogłębianie wiadomości o historii naszej okolicy. Ten trud został nagrodzony wspaniałą wycieczką w miłym towarzystwie.
Światowy Dzień Pluszowego Misia.
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu - pluszowy miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo " czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś " Pod takim hasłem 24 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia, w którym to święcie wzięli udział uczniowie klas I - III. Tego dnia dzieci przyniosły swoje ukochane pluszaki, a na korytarzu szkolnym, na gazetce ściennej pojawiły się portrety misia oraz teksty wierszy o misiach napisane przez uczniów. W bibliotece można było zobaczyć wystawę książek, w których bohaterem jest miś. Dzieci zaznajomiły się z historią powstania święta oraz wzięły udział w rozwiązywaniu zagadek, układaniu puzzli z misiami z bajek, układaniu rozsypanki literowej, w której ukryte były imiona bohaterów " Kubusia Puchatka ". Jednak najwięcej emocji dostarczyło dzieciom kosztowanie " małego co nieco ".Na zakończenie każdy uczeń otrzymał słodki upominek, a osoby, które napisały wiersze losowały nagrody.
Ten dzień był dla wszystkich wyjątkowy, bo trudno wyobrazić sobie świat bez tej przytulanki.
Dorota Nowak
Hanna Buksalewicz- Maciejewska
W dniach od 23 do 27 października uczniowie klasy VI przebywali wraz z wychowawcą w Regionalnym Centrum Profilaktyki Uzależnień w Rogoźnie. Uczestniczyli w wielu interesujących zajęciach prowadzonych przez pracownice Centrum. Dowiedzieli się, czym są narkotyki, alkohol, nikotyna , dopalacze i jakie zagrożenia niosą one z sobą. Uczyli się, jak zapobiegać uzależnieniom od tych substancji. Kilka zajęć poświęconych było asertywności, sztuce rozwiązywania konfliktów, przeciwdziałania przemocy i agresji. Uświadomili sobie , czym jest tolerancja i jak rozwijać umiejętności komunikacji między osobami, które nie zawsze się ze sobą zgadzają. Panie uświadamiały uczniom, że od komputera, Internetu i komórek także można się uzależnić, dlatego należy z rozwagą korzystać z tych nośników informacji. W czasie jednych zajęć uczyli się , jak udzielać pierwszej pomocy potrzebującym.
Oprócz zajęć dydaktycznych odbywały się także zajęcia rekreacyjne na świeżym powietrzu ( piłka nożna, koszykówka, siłownia ) oraz integracyjne w sali ( zabawy z chustą animacyjną, „Koło fortuny”, „ Milionerzy”, karaoke, „ Jaka to melodia?” itp.). Brali udział także w warsztatach plastycznych. Ozdabiali deseczki techniką dekupażu , przygotowywali stroje na bal . Piekli rogaliki i ciasteczka na podwieczorki dla wszystkich uczestników turnusu. Był także czas na odwiedzenie Muzeum Regionalnego w Rogoźnie i spacery brzegiem Jeziora Rogozińskiego. W czasie wolnym uczniowie grali w ping- ponga, bilard i gry komputerowe. W czasie zajęć panowała ciepła, życzliwa atmosfera. Miło płynął czas w ładnie urządzonych , wygodnych i czystych salach. Nie było żadnych większych spięć ani kłótni. Wszyscy starali się być dla siebie uprzejmi i grzeczni.
Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a panie -ilustrowane podziękowanie wykonane przez Adama Szymoniaka. Z żalem opuszczaliśmy Regionalne Centrum Profilaktyki Uzależnień w Rogoźnie.
Będziemy się starali wcielać w życie to, czego się tam nauczyliśmy. Przyświecać nam będzie hasło, które powitało nas pierwszego dnia w Centrum „ Nie sztuką jest być lepszym od innych. Sztuką jest być lepszym od siebie samego z dnia poprzedniego”.
19.10.2017 odbył się JESIENNY RAJD MALUCHA dla uczniów klas I-III. O godz. 16.15 dzieci wraz z opiekunami wyruszyły spod kościoła w Tomicach w kierunku Żarnowca.. Nad Źródełkiem dzieci brały udział w zabawach i konkursach. Wiele radości sprawiło pieczenie kiełbasek na ognisku.
2.10.2017r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopca zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Dziewczynki przygotowały dla wszystkich panów przedstawienie pt.: „Co za tymi drzwiami" , życzenia i drobny upominek.
28,29.09 i 2.10 odbywały się klasowe uroczystości z okazji Dnia Chłpoca. Dziewczynki przygotowały dla swych kolegów różne atrakcje oraz upominki.
Nasza szkoła brała dziś udział w akcji SPRZATANIE ŚWIATA. Tegoroczna akcja trwa od 15-17.09. i odbywa się pod hasłem "Nie ma śmieci - są surowce".
Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 w szkole odbędzie się 4.09.2017r.
plan dowozów http://www.steszew.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=1&dzialy=1&akcja=artykul&artykul=1452
18.07.2017r. odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę budynku przedszkola i szkoły.
KLASA I KLASA II A
KLASA II B KLASA III
KLASA IV KLASA V
KLASA VI MISTRZOWIE ORTOGRAFII
II MIEJSCE W KONKURSIE "LICZĘ Z GŁOWĄ" MISTRZOWIE TABLICZKI MNOŻENIA
LAUREACI KONKURSU MATEMATYCZNEGO LAUREACI KONKURSU PRZYRODNICZEGO
I KONKURSU O RUCHU DROGOWYM
NAJLEPSI CZYTELNICY ZWYCIĘZCY KONKURSU NA TEMAT CYBERPRZEMOCY