23.11.2016r. odbył się apel z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Dzień Życzliwości obchodzono w naszej szkole poraz drugi. Motywem przewodnim tegorocznego dnia były zasady dobrego wychowania. W tym dniu wręczno też Ordery Życzliwości najbardziej życzliwym uczniom, nauczycielom i pracownikom.
10.11.2016r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Niepodległości. Uczniowie klasy I i IIB przygotowali przedstawienie pt."Urodziny Ojczyzny".
Po przedstawieniu wszyscy uczniowie klas I-III śpiewali wcześniej przygotowane pieśni patriotyczne i piosenki o Polsce.
Po wspólnym śpiewie dzieci wręczyły Ojczyźnie piękne kwiaty oraz wykonały biało-czerwony łańcuch.
Bardzo ważnym elementem było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Niepodległości w Piekarach.
26.10.2016r. odbyło się Pasowanie Pierwszaków na Ucznia Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Wielkopolski w Jeziorkach.
“Bez względu na to, ile masz zajęć drogi rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji, komputera i Internetu”.
Powyższe słowa, które pragnę skierować do rodziców, zainspirowały mnie do napisaniu kilku słów do rodziców uczniów klas pierwszych, ale nie tylko. Mam nadzieję, że poniższe wskazówki mają na względzie dobro waszych dzieci a naszych podopiecznych.
Szanowni Państwo!
Rodzina odgrywa ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek.
Wyrobienie nawyku czytania książek i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Nie zapominajmy o korzyściach, które płyną z czytania dla dzieci.
10 powodów dla których warto czytać dziecku książki
Pamiętajmy zawsze o tych zaletach.
Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu. Dlatego czytajmy dziecku. Codziennie!
Dorota Nowak - bibliotekarz
25.09.2016 uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali się do Poznania na mecz Lech Poznań - Arka Gdynia.
8.06. 2016 r. klasa IV wyjechała na wycieczkę rekreacyjną do parku linowego w Opalenicy. Pokonanie trasy wspinaczkowej okazało się wspaniałą, odprężającą zabawą. Czas minął jak z bicza trzasł. Krystian i Zuzia przeszli dwie trasy : niską i średnią. Na pewno w przyszłym roku wybierzemy się tam jeszcze raz! Naprawdę warto!
Na cmentarzu parafialnym w Słupi znajduje się grób uczestnika Poznańskiego Czerwca 1956r. Hieronima Zielonackiego. Uczniowie naszej szkoły od kilku lat opiekują się nim. Sadzą kwiaty, zapalają znicze, kładą biało- czerwone wiązanki. W tym roku mija 60 lat od tamtego pamiętnego Czarnego Czwartku w Poznaniu. Uczniowie klasy IV uczcili pamięć Hieronima Zielonackiego.
Hieronim Zielonacki był absolwentem Szkoły Powszechnej w Jeziorkach. W czasie tragicznych wydarzeń w Poznaniu 28.06. 1956 r. znalazł się na ulicach miasta i brał czynny udział w zajściach. Włączył się do demonstracji jako kierowca samochodu przewożącego cement. Za udział w manifestacji był sądzony w tzw. Procesie dziesięciu. Na rozprawie przed sądem zeznał , że nie podobał mu się ustrój panujący wtedy w Polsce. W czasie przesłuchań był bity. Groziła mu surowa kara. Proces na szczęście nie zakończył się wyrokami, bo nastąpiły wypadki październikowe, w wyniku których zmieniła się władza w Polsce. Potem Hieronim Zielonacki długo nie mógł znaleźć pracy , bo otrzymał tzw. wilczy bilet. Wreszcie został zatrudniony jako pomocnik maszynisty PKP w Poznaniu. Zginął w wypadku na kolei. Zmarł 5.07. 1959 r. Miał zaledwie 21 lat.
Czasem wielkie koło historii zahacza zwykłego człowieka. Tak było w przypadku Hieronima Zielonackiego z Jeziorek. Cześć jego pamięci.