Nawigacja

Innowacje, eksperymenty i projekty

Jestem muzykantem konszabelantem

 

Jestem muzykantem konszabelantem – nauka gry na flażolecie

 

 

Opis zasad innowacji  

 

  1. Tytuł: Jestem muzykantem konszabelantem – nauka gry na flażolecie
  2. Typ innowacji: programowa.
  3. Uzasadnienie potrzeb wprowadzenia innowacji


 

Muzyka obecna jest w życiu każdego z nas. Bawi, uspakaja, pobudza, koi a przede wszystkim uprzyjemnia nam czas. Posiada istotne znaczenie terapeutyczne, gdyż kształtuje osobowość, rozwija funkcje poznawcze, sferę uczuciowo emocjonalną, postawy moralne, społeczne, estetyczne i kulturalne. Podstawową formą aktywności muzycznej dziecka jest śpiew, zabawy ze śpiewem oraz muzykowanie. Odgrywa ono szczególnie ważną rolę dla wspierania rozwoju dziecka. Jest rodzajem muzycznej ekspresji artystycznej, poprzez którą dzieci wyrażają swoje uczucia, wyobrażenia i przekazują swoją wiedzę. Ekspresja ta stwarza równocześnie sprzyjające warunki dla rozwoju emocjonalnego i społecznego dziecka, doskonalenia jego procesów poznawczych oraz ćwiczenia zmysłów i motoryki. Wzbogaca osobowość dziecka, jest okazją do samopoznania i samokształcenia. Daje niepowtarzalną okazję do doświadczania radości z tworzenia oraz z efektów swojej pracy.

Wielką radość sprawia uczniom gra na różnego rodzaju instrumentach. Atrakcyjność tej formy daje każdemu uczniowi możliwość aktywnego uczestniczenia  w zajęciach. Przez grę na różnych instrumentach uczniowie uwrażliwiają się na barwę dźwięku, rozwijają poczucie rytmu, obserwują różnice wysokości dźwięków i kierunku melodii. Zespołowe muzykowanie uczy odpowiedzialności, wpływa na koncentrację  uwagi, zdyscyplinowanie, rozwija wyobraźnię , inwencję twórczą i sprawność manualną.

Utwory do grania stwarzają warunki do zapoznania uczniów z elementami muzyki.

Podjęcie działalności innowacyjnej ma zatem na celu przede wszystkim uatrakcyjnienie zajęć, rozbudzanie i poszerzanie zainteresowań  uczniów oraz ich wszechstronny rozwój.    Obserwując w naszej szkole oraz w najbliższym otoczeniu bawiące się dzieci , podpatrując ich zachowania i rodzaje różnorodnej aktywności zauważyłyśmy, że bardzo lubią się posługiwać różnymi dźwiękami (często rytmicznie klaszczą, stukają w różne przedmioty, itp.).  Gdy włączymy  do  tych  spontanicznych  zabaw  rytm, a później melodię, okaże się, iż bez specjalnego przygotowania z każdej dziecięcej grupy można stworzyć małą orkiestrę. Muzykowanie odgrywa bardzo istotną rolę dla wspierania rozwoju dziecka. Dzieci muzykujące odczuwają i postrzegają świat przez rytm, który pomaga w znacznym stopniu w nauce czytania, ma wpływ na płynność wykonywania wielu czynności, które w przyszłości mogą zaważyć na sprawności ruchowej całego organizmu. Muzyka staje się dostępna dla dzieci jeśli podamy im stosowne narzędzie np. instrument, który nie wymagając od nich wielkich umiejętności czy wiedzy, da szybki efekt w postaci krótkiej melodii. Już kilka dźwięków zagranych w prostym układzie dostarcza dziecku wiele radości. Odkrywa ono w sobie możliwość stania się prawdziwym muzykiem. Właśnie flażolet - instrument na którym nauka gry nie wymaga wiele czasu, może być wspaniałą niezwykłą przygodą wprowadzającą w świat muzyki. Ta przygoda jest niezwykła z uwagi na dwa aspekty.

  • Pierwszy to łatwość w opanowaniu gry na flażolecie i możliwość szybkiej prezentacji swych umiejętności w dużym zespole.
  • Drugi to niezwykle trafny i zarazem prosty system melodyczny nauki gry, który zgodny jest z naturalnym rozwojem dziecka. Najpierw dzieci poznają melodię, słyszą piosenkę, śpiewają, później naśladują poznane dźwięki na flażolecie.

 

  1. Czas trwania: 1.09.2012- 30.09.2015

 

  1. Innowacją objęci zostaną pilotażowo uczniowie klasy IV (11 uczniów) w ramach lekcji muzyki.
    Po roku realizacji planujemy ewaluację, dokonanie niezbędnych korekt oraz kontynuację działalności w kolejnych latach.

 

  1. Cel główny:

 

  • Nauka gry na fleciku polskim- flażolecie

 

     Cele szczegółowe:

 

  • Przygotowanie uczniów do uczestnictwa w życiu kulturalnym;
  • Kształtowanie wrażliwości estetycznej ,prawidłowego odbioru, zrozumienia

i przeżywania utworów muzycznych;

  • Stymulowanie procesów wyobraźni i twórczego działania muzycznego;
  • Kształcenie umiejętności posługiwania się elementarnymi środkami  muzycznymi do wyrażania własnych przeżyć;
  • Rozwijanie poczucia własnej wartości oraz umiejętności współdziałania w grupie.
  • Poznanie prostych terminów muzycznych;
  • Umożliwienie poprzez częste muzykowanie odkrywania zasad tkwiących w klasycznym zapisie nutowym;

 


 7.  Przewidywane efekty:

 

  • Uczeń dowie się  jak zbudowany jest instrument, pozna jego brzmienie, technikę gry oraz higienę jego użytkowania;
  • Uczeń pozna  tabelę chwytów ( tabulaturę ) oraz zapis nutowy;
  • Uczeń zagra proste melodie rozwijając umiejętność prawidłowego palcowania;
  • Uczeń wykorzysta instrument do naśladowania odgłosów przyrody, tworzenia melodii związanych z określoną porą roku, tworzenia muzycznych pytań i odpowiedzi oraz melodii i rytmów do krótkich wierszy wyliczanek i przysłów;
  • Uczeń rozpozna brzmienie różnych instrumentów muzycznych;
  • Uczeń pozna różne rodzaje muzyki;
  • Uczeń określi treść i nastrój utworów muzycznych;
  • Uczeń dostrzeże zmiany tempa, dynamiki i metrum;

 

 

  1.  Metody, formy i środki realizacji :

 

W ramach innowacji stosowane będą  różnorodne metody. Dominującą będzie metoda praktycznego działania. Zajęcia  urozmaicać będą ciekawe formy pracy oraz atrakcyjne środki dydaktyczne: słuchowe ( nagrania na płytach CD) i wzrokowe (karty pracy z zapisem nutowym i odpowiednim układem palców – tabulatura, filmy).

 


9.  Ewaluacja :

 

Ewaluacji będą dokonywały autorki  innowacji, sprawdzając na bieżąco czy przebiega ona zgodnie z założeniami.

Efektem naszej pracy będzie prezentacja przez dzieci umiejętności gry na flażoletach  podczas uroczystości szkolnych i środowiskowych.