Historia w obrazie.

Autorka: Magdalena Trojanek

Temat: „Historia w obrazie”

Przedmiot: historia

Rodzaj innowacji: metodyczna

Miejsce realizacji: Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Wielkopolski w Jeziorkach

Data wprowadzenia: październik  2022r.

Data zakończenia: maj 2022r.

Zakres innowacji:

Adresatami innowacji są uczniowie klasy V i VI

Zajęcia innowacyjne odbywać się będą w roku szkolnym 2022/2023 w ramach lekcji historii.

Niniejsza innowacja ma na celu promowanie historii, podnoszenie motywacji do nauki, rozwijanie pasji i zainteresowania historią i uatrakcyjnienie sposobu nauczania i uczenia się historii.

Rozwijanie poczucia własnej wartości oraz wiary we własne możliwości, kształtowanie  kreatywności i umiejętności twórczego myślenia, wdrożenie uczniów do efektywnego uczenia się.

Innowacja pt. : Historia w obrazie, będzie realizowana przez grupę chętnych uczniów z klasy V i  VI w roku szkolnym 2022/2023, z możliwością przedłużenia na kolejne lata nauki. Innowacją będą objęci chętni uczniowie, którzy pragną poszerzać znajomość historii. Sposób naboru odbędzie się  na zasadzie dobrowolności i powszechnej dostępności. Innowacja będzie realizowana podczas zajęć lekcyjnych.

Uczniowie po zapoznaniu się z treściami nauczania historii w klasie V i VI , będą wykonywali rysunki dotyczące wydarzeń i postaci historycznych. Innowacja będzie doskonałą zabawą, a także pomoże uczniom łatwiej zapamiętać wiedzę i umiejętności z podstawy programowej. Efektem pracy uczniów będzie prezentacja prac w formie plastycznej postaci historycznych oraz album prezentujący osiągnięcia uczniów.

Spodziewane efekty:

Dla Ucznia:

-Podniesienie motywacji do nauki historii

- inspirowaniu ucznia do bycia kreatywnym

- Rozwój umiejętności samodzielnego uczenia się z różnych źródeł informacji

- Wzrost umiejętności posługiwania się technologiami informacyjno- komunikacyjnymi

- Wzrost pewności siebie i satysfakcji z pogłębienia znajomości historii

Dla szkoły:

- wzbogacenie oferty edukacyjnej szkoły poprzez uatrakcyjnienie  zajęć lekcyjnych

- Budowanie pozytywnego wizerunku szkoły wśród dzieci i rodziców, jako placówki dbającej o rozwój swoich wychowanków

- Podniesienie jakości pracy

- kształtowanie postawy młodego patrioty

-wystawa prac

Sposób ewaluacji:

Ewaluacja końcowa nastąpi w maju 2023r. i będzie stanowiła informację zwrotną dla prowadzącego na temat celowości przeprowadzenia tego rodzaju innowacji w przyszłości. Wyniki ewaluacji końcowej zostaną opracowane oraz zaprezentowane uczniom, ich rodzicom oraz radzie pedagogicznej.

Ewaluacji podlegać będą:

- stopień realizacji działań zaplanowanych w ramach innowacji,

- skuteczność metod i form pracy w zdobywaniu wiedzy przez uczniów i kształtowaniu ich umiejętności oraz postaw

Stopień atrakcyjności i użyteczności zajęć dla uczestników

Narzędzia do ewaluacji:

- rozmowy z uczniami,

-obserwacja pracy i zaangażowania uczestników innowacji,

- analiza efektów pracy uczniów

-ankieta skierowana do uczniów