InstaLing

Innowacja pedagogiczna w nauczaniu języka angielskiego z wykorzystaniem

ogólnopolskiego programu InstaLing

Temat innowacji: Nauka słownictwa w klasach 7 – 8 z wykorzystaniem ogólnopolskiego programu InstaLing

Autor innowacji: mgr Natalia Kaczmarek – nauczyciel języka angielskiego

Czas realizacji: I semestr (od października) i II semestr roku szkolnego 2022/2023

Adresaci: uczniowie klas VII- VIII Szkoły Podstawowej im. Przyjaciół Wielkopolski w Jeziorkach

Rodzaj innowacji: innowacja metodyczna

Okoliczności wprowadzenia innowacji

W swojej codziennej pracy nauczyciela – językowca obserwuję z roku na rok poprawiające się umiejętności słuchania ze zrozumieniem i reagowania językowego. Jednak, uczniowie mają problem z zapamiętywaniem nowego słownictwa oraz utrwalaniem poprawnej wymowy nowych słów. Uczniowie nie pamiętają ich wymowy ponieważ często między zajęciami jest zbyt długa przerwa, a w domu rodzice nie wiedzą jak te słowa wymawiać. Co więcej, uczniowie mają także problemy w poprawnym zapisaniem usłyszanego słownictwa. Wprowadzając poniższą innowację mam nadzieję na poprawę jakości pracy swojej jako nauczyciela anglisty, poprawę jakości pracy ucznia, a tym samym poprawę jakości pracy szkoły.

Założenia

Innowacja pedagogiczna opierać się będzie na pracy na platformie InstaLing, służącej uczniom w systematycznym zdobywaniu wiedzy, przyswajaniu nowych słów, a co za tym idzie doskonaleniu umiejętności językowych. Podstawowym założeniem programu InstaLing jest zmotywowanie uczniów do krótkiej kilku minutowej, ale systematycznej codziennej pracy. Nauka odbywać się będzie w ciekawej i nienużącej formie quizu, w którym uczeń dopasowuje słówka, litery bądź frazy do zdania wyświetlonego na ekranie. Poziom trudności jest dostosowany indywidualnie do bieżących umiejętności ucznia, dzięki czemu dziecko nie jest ani przytłoczone nadmiarem nowego materiału, ani nie traci czasu na powtórki słówek i zasad, które już zna. Uczeń rozpoczyna pracę z niewielkim zestawem nowych słówek do nauki.

Gdy uczeń popełni błąd wyświetlana jest poprawna odpowiedź. W przypadku języka angielskiego program pozwala również na odsłuchanie wymowy każdego słowa, przygotowanej przez profesjonalnego lektora. Dodatkowo uwzględnia również więcej niż jedną prawidłową odpowiedź, pozwalając na stosowanie synonimów. Nauczyciel przydziela słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z InstaLing powtarzają je w domu. Pojedyncza sesja trwa od kilku do kilkunastu minut. Zarówno rodzice jak i nauczyciele mają wgląd w raporty z postępów dzieci. Raporty obejmują systematyczność pracy i stopień opanowania materiału. Dostęp do raportów umożliwia rodzicom motywowanie dzieci do systematycznej pracy. Efektywne zarządzanie czasem, poprzez systematyczną pracę po ok. 5 minut dziennie przez tydzień, zmniejsza nie tylko wysiłek związany z wielogodzinną nauką, ale również przynosi długofalowo znacznie lepsze efekty.

Cele ogólne:

• motywowanie uczniów do systematycznej nauki,
  • poszerzenie zasobu słownictwa,
  • podnoszenie efektów nauczania i uczenia się,
  • zachęcanie do korzystania z narzędzi TIK w codziennej nauce,
  • zdobywanie wiedzy i umiejętności w sposób kreatywny i atrakcyjny dla uczniów,
  • podnoszenie jakości pracy ucznia i szkoły,

Cele szczegółowe:

UCZNIOWIE:

• poznają nowe słowa w języku angielskim (poziom trudności indywidualnie dostosowany do poziomu ucznia),
  • utrwalają materiał leksykalny w ciekawy sposób,
  • ćwiczą poprawną wymowę słów,
  • dostrzegają różnicę między graficzną a fonetyczną formą wyrazu,
  • używają telefonów, laptopów, tabletów do nauki języka obcego,
  • mają codzienny kontakt z językiem angielskim

Formy pracy:

• praca indywidualna

Treści nauczania:

Treści nauczania będą zgodne z obowiązującą podstawą programową kształcenia ogólnego. Uczniowie zdobędą wiedzę i utrwalą słownictwo z następujących tematów:

1. człowiek (np. dane personalne, okresy życia, wygląd zewnętrzny, cechy charakteru, rzeczy osobiste, uczucia i emocje, umiejętności i zainteresowania),
  2. miejsce zamieszkania (np. dom i jego okolica, pomieszczenia i wyposażenie domu, prace domowe),
  3. edukacja (np. szkoła i jej pomieszczenia, przedmioty nauczania, uczenie się, przybory szkolne, oceny szkolne, życie szkoły, zajęcia pozalekcyjne),
  4. praca (np. popularne zawody i związane z nimi czynności i obowiązki, miejsce pracy, wybór zawodu),
  5. życie prywatne (np. rodzina, znajomi i przyjaciele, czynności życia codziennego, określanie czasu, formy spędzania czasu wolnego, święta i uroczystości, styl życia, konflikty i problemy),
  6. żywienie (np. artykuły spożywcze, posiłki i ich przygotowywanie, nawyki żywieniowe, lokale gastronomiczne),
  7. zakupy i usługi (np. rodzaje sklepów, towary i ich cechy, sprzedawanie i kupowanie, środki płatnicze, wymiana i zwrot towaru, promocje, korzystanie z usług),
  8. podróżowanie i turystyka (np. środki transportu i korzystanie z nich, orientacja w terenie, baza noclegowa, wycieczki, zwiedzanie),
  9. kultura (np. dziedziny kultury, twórcy i ich dzieła, uczestnictwo w kulturze, tradycje i zwyczaje, media),
  10. sport (np. dyscypliny sportu, sprzęt sportowy, obiekty sportowe, imprezy sportowe, uprawianie sportu),
  11. zdrowie (np. tryb życia, samopoczucie, choroby, ich objawy i leczenie),
  12. nauka i technika (np. odkrycia naukowe, wynalazki, korzystanie z podstawowych urządzeń technicznych i technologii informacyjno-komunikacyjnych),
  13. świat przyrody (np. pogoda, pory roku, rośliny i zwierzęta, krajobraz, zagrożenie i ochrona środowiska naturalnego),
  14. życie społeczne (np. wydarzenia i zjawiska społeczne).

Przewidywane efekty:

DLA UCZNIÓW:

• wzbogacenie słownictwa,
  •  rozwój umiejętności skutecznego porozumiewania się w  języku angielskim,
  • bieżące obserwowanie efektów systematycznej pracy w domu,
  • podniesienie motywacji do nauki języka obcego,
  • wzrost pewności siebie oraz satysfakcji z pogłębiania znajomości języka angielskiego.