program „BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE”
|
|
Skoro zdrowe życie i bezpieczeństwo stanowi dla każdego człowieka największą wartość, to dlaczego sami dla siebie stanowimy największe zagrożenie? Agata Gabrysz i Aleksandra Baraniak
Treść i struktura programu
Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewania się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych: Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymania ładu i porządku.
Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole:
Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń. Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej:
Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.
Dlaczego warto przystąpić do programu? Uczestnikami programu „Bezpieczne Przedszkole” są dzieci w wieku od 3 do 6 lat ale również rodzice, personel przedszkola, instytucje wpierające. Realizacja programu rozłożona jest na okres 3 lat. Treści i zadania zawarte są w 4 częściach:
Program „Bezpieczne Przedszkole” pomimo, że obejmuje obowiązującą podstawę programową jest programem nowatorskim, kompleksowo traktującym problematykę bezpieczeństwa w przedszkolu. |
Cele szczegółowe:
Dla przedszkola :
Dla dzieci:
10.Ewaluacja i monitorowanie
Chcąc sprawdzić efektów wprowadzonej innowacji na bieżąco będę monitorowała zaplanowane działania. Dokładnej analizy funkcjonowania programu w codziennej praktyce możemy dokonać poprzez prowadzenie obserwacji dziecka, zbadanie jego umiejętności, przeprowadzenie opinii wśród rodziców.