„Małymi stópkami po stęszewskiej ziemi”
Wychowanie przedszkolne to pierwszy i bardzo ważny etap kształcenia, którego zadaniem jest wszechstronny rozwój osobowości dziecka. To właśnie dziecko w wieku przedszkolnym jest ciekawe świata, które je otacza. Dlatego należy już od najmłodszych lat wykorzystać tę naturalną cechę młodego człowieka, żeby nauczył się obserwować uważnie świat i podziwiać jego piękno, aby dostrzegał związki przyczynowo- skutkowe w nim zachodzące. Jednym z głównych zadań przedszkola jest przybliżenie dzieciom ich rodzinnego środowiska i dziedzictwa kulturowego własnego miasta, wsi i okolic, z których pochodzą. Wychodząc na przeciw potrzebom edukacyjnym, postanowiłam przeprowadzić w przedszkolu dla dzieci 5-cio i 6-cio letnich zajęcia o tematyce regionalnej.
Realizowane na zajęciach zagadnienia będą połączeniem teorii z praktyką(wycieczki, spacery, itp.), co pozwoli dziecku bliżej poznać jego najbliższe otoczenie.
Edukacja regionalna stanowi ważny element programu wychowania przedszkolnego. Aby przybliżyć dzieciom ich rodzinne środowisko i dziedzictwo kulturowe postanowiłam zapoznać ich z historią dziejów tej ziemi, zabytkami kultury i pomnikami przyrody. Przedmiotem szczególnego zainteresowania są dawni i obecni mieszkańcy związani z losami miasta i okolicznymi wsiami, tradycje, zwyczaje i obrzędy ludowe.
Edukacja regionalna wyrabia w dzieciach przynależność do historii i tradycji. Wpływa na kształtowanie ważnych umiejętności współżycia w danej społeczności, rozwija zachowania prospołeczne, uczy tolerancji i szacunku dla odmiennych kultur i innych ludzi. Stwarza sytuacje umożliwiające współdziałanie z dorosłymi, szczególnie rodzicami, dziadkami. Edukacja ta ma na celu poszukiwanie śladów przeszłości, spisywanie legend o mieście, zbieranie wspomnień z czasów młodości babć i dziadków. Dobrze pojęte kształcenie regionalne powinno się odbywać się poprzez samodzielnie odkrywać przez dzieci związku z regionem. Dzieci powinny poznawać jego historię, legendy, obrzędy, tradycje i perspektywy rozwoju. Temu właśnie służą spotkania z ciekawymi ludźmi, np.: poetą, malarzem, historykiem, działaczem społecznym, przedstawicielem władz lokalnych, a także zwiedzanie wystaw malarskich rodzimych artystów, wycieczki, wywiady, konkursy, gry dydaktyczne, dbanie o miejsca pamięci, tworzenie albumów i kącików regionalnych.
Edukacja regionalna ma na celu zakorzenienie dziecka w jego regionalnym środowisku.
Nauczyciel powinien najpierw umożliwić dziecku poznanie i zrozumienie jego „ małej ojczyzny”, najbliższych mu okolic, aby potem mogło ono poznać dużą ojczyznę i świat.
„ Mała ojczyzna” to najbliższy świat dziecka, w którym żyje ono na co dzień, to najbliższy krajobraz, wszystko to, co obecne : przyroda, ludzie i stworzona przez nich kultura. To ich małe państwo, które jest częścią większej całości, graniczy z innymi małymi ojczyznami, wspólnie tworząc krainy i regiony, a potem jeszcze duża ojczyznę.
Edukacja regionalna jest bardzo ważna już na etapie edukacji przedszkolnej. Jej sens zamyka się stwierdzeniem „ zbliżać to, co nasze i małe, ku temu co wielkie, nie pozwalając temu co małe bezkształtnie się rozpłynąć”.„ Mała ojczyzna” – to miasto, przedszkole, rodzina. Ojczyzna przedszkolaka jest blisko, na wyciągniecie ręki. Małe , lokalne ojczyzny uczą jak żyć i pracować nie tylko dla swego regionu, ale dla całego kraju. Edukacja ta wprowadza dzieci w przeszłość i współczesność. Przez bezpośredni kontakt ze środowiskiem umożliwia tworzenie więzi, pozwala dziecku określić swą przynależność. Poczucie więzi z rodziną, najbliższym środowiskiem, regionem jest zaczątkiem więzi opartej na więzi z narodem. Głównym zadaniem edukacji regionalnej jest przybliżenie dzieciom wiedzy o regionie, w którym żyją.
Już w przedszkolu dzieci mogą poszukiwać śladów przeszłości własnego regionu, zapoznawać się z legendą własnego miasta, poznawać tradycje związane z uroczystościami świąt religijnych i rodzinnych, poznawać pieśni, przyśpiewki, wierzenia, wróżby, mogą spotykać się z ciekawymi ludźmi- poetami, malarzami, działaczami społecznymi, twórcami ludowymi itp.
Związek z własnym regionem jest sprawą bardzo istotną dla ukształtowania w dziecku poczucia własnej tożsamości. Lepsze poznanie i zrozumienie swoich korzeni wpływa na kształtowanie osobowości dziecka otwartego na otaczającą je rzeczywistość. Uświadomienie dziecku, że jego naturalne środowisko: rodzina, społeczność lokalna, ojczyzna są wielką wartością daje poczucie bezpieczeństwa i naturalnej przynależności, które nie jest możliwe bez identyfikacji z najbliższym środowiskiem. Ucząc dzieci ojczystego języka, zapoznając z tradycjami, obrzędami, wpajając poczucie przynależności do jednej rodziny, jednej ojczyzny, kształtując podstawy tolerancji, poszanowanie godności każdego człowieka – przegotujemy naszych wychowanków do bycia „Europejczykami”. Dziecko powinno być otwarte na inne społeczności i czuć silny związek z własną kulturą, regionem i ojczyzną. Edukacja regionalna wprowadza dziecko w żywy prawdziwy świat - pełen przeżyć, emocji, doświadczeń i odkryć. Budzenie zaciekawienia dzieci przedszkolnych dziedzictwem kulturowym swego regionu nastąpi poprzez przybliżenie w pierwszej kolejności zagadnień najbliższych dzieciom tj. rodzina, dom, przedszkole, moja miejscowość, gmina, dążąc do zagadnień odległych takich jak Polska, Europa.
lokalnym,
Cele szczegółowe:
i rodzicami na temat przeszłości
Dla przedszkola :
Dla dzieci:
Metody i techniki |
Narzędzia |
Źródła informacji |
Częstotliwość |
Obserwacja |
Arkusz obserwacji, rozmowy |
Dziecko |
Na bieżąco (w czasie zajęć, zabaw) |
Analiza wytworów dzieci |
Arkusz analizy |
Prace, wytwory dzieci |
Kilka razy w roku |
Ankietowanie |
Ankieta |
Rodzice |
Raz w roku |